Czy pies potrafi kochać.

Wielu właścicieli psów zastanawiało się, czy ich pies jest zdolny do miłości takiej jak człowiek. Na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób prosty i jednoznaczny. Bez wątpienia psy posiadają uczucia, ale na pewno nie tak rozwinięte, jak u człowieka, który między białym, a czarnym widzi jeszcze bardzo wiele odcieni szarości. U psów występują one w bardzo ograniczonym stopniu. Dlatego psu łatwiej zdecydować, co jest dobre, a co złe (z jego punktu widzenia), niż człowiekowi.

Czy psy kochają? Osobiście, na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia, mogę stwierdzić, że tak, natomiast wielu ludzi może się z tym nie zgodzić i pewnie również mają rację. Samo słowo „kocha” jest nieprecyzyjne i każda osoba inaczej je interpretuje, każdy też ma inne oczekiwania w stosunku do tego uczucia.

Bez wątpienia można stwierdzić, że pies jest wzorem wierności, jest lojalny, zawsze gotowy stanąć w naszej obronie, jest przyjacielem. Nie osądza, nie rozlicza z naszych grzechów, nie dyktuje, co mamy robić. Jedyną rzeczą, której oczekuje, to nasza obecność przy nim. Abyśmy byli – obojętnie jacy – ale byli. Wybaczą nam wszystko za chwilę pieszczot, nie zdradzą nas, nie porzucą, nie oddadzą w obce ręce. Czyż nie to jest podstawą miłości? Czy od pokoleń nie próbujemy dojść do tak czystych uczuć? I jeszcze jedno… Czy te cechy nie są zbyt idealne dla ludzi?

Tak, stwierdzam z całą stanowczością, że psy potrafią kochać, ale nie tak jak ludzie, u których egoizm góruje, a uczucia mogą być fałszywe. Potrafią kochać miłością czystą, bez zobowiązań.

Jestem przekonany, że zwierzęta mogą nas wiele nauczyć, jeśli zajrzymy im do serca. Uświadamiając sobie to wszystko, jest mi wstyd, że my dla nich jesteśmy wszystkim, a one dla nas nie. Dlatego chylę przed nimi głowę i proszę o wybaczenie za to, że jesteśmy tylko ludźmi.

Dariusz Szelest.

darekszelest@zoopsy.nazwa.pl

Najlepsze Witryny Polecane Linki Open Site Directory Polecane Strony Superkatalog