Koty-życie społeczne.

Istnieje wiele różnic w podejściu do życia społecznego kotów. Zgoda jest w tym, że koty uważa się za zwierzęta przywiązane do terytorium, o małej aktywności społecznej. Wydaje się jasne, że koty nie są obowiązkowymi zwierzętami stadnymi. Każdy wie, że niektóre dzikie kocury mogą żyć bez żadnych związków stadnych z innymi kotami. Zobaczymy jednak, że terytoria mogą być zorganizowane, że koty używają przestrzennych feromonów, by nie dopuścić innych kotów do zbliżania się na zaznaczone wcześniej miejsce.

Oczywiście koty mogą też żyć z innymi istotami żywymi – kotami, psami i ludźmi – w bardzo przyjazny sposób. Ważne jest, by różnicować rzeczywiste życie społeczne i zdolność wzajemnego oddziaływania w pozytywny sposób.

Często dyskutowaliśmy z kolegami – a czasami się spieraliśmy – o tym, czy istnieje wśród kotów hierarchia i czy nie ma pomieszania pojęć hierarchii i zachowań agonistycznych (współzawodnictwa, walki).

Hierarchia jest sposobem organizowania się grupy społecznej, zmniejszenia kosztu energii utrzymania stosunków społecznych. Nie sądzimy, by było stosowne mówić o hierarchii pomiędzy kotami, lub pomiędzy kotami i innymi zwierzętami lub ludźmi, ponieważ nigdy nie widzieliśmy zorganizowanych grup jedno – lub wielogatunkowych, w tym i kotów, gdzie koty podlegają tzw. hierarchii.

Każdy mający do czynienia z kotami, nie może zaakceptować myśli, że koty są tylko samotnymi lub pojedynczymi stworzeniami. Koty, nawet jeśli nie są gatunkiem stadnym, dzielą z ludźmi, psami i większością ssaków przywiązanie, jako niezbędny krok w ich rozwoju. Kocięta są przywiązane do swej matki pierwotnym przywiązaniem, które pozwala im odkryć ich otoczenie. Tak, jak u psów, u kotów możemy zaobserwować aktywne oddzielenie się od matki wcześniej (około szóstego tygodnia). Zasadnicze przywiązanie do matki zastąpi przywiązanie do terytorium, chociaż koty mogą utrzymywać czułe stosunki.

Badania uspokajających feromonów mogą otworzyć okno do zrozumienia, dlaczego koty i ludzie mogą tworzyć takie więzy. Uspokajające feromony są wytwarzane podczas karmienia mlekiem i pokarmem, będąc jednocześnie pierwszym czynnikiem wywołującym przywiązanie. Struktura kocich i ludzkich feromonów uspokajających jest bardzo podobna, co może być chemicznym wyjaśnieniem zbliżenia ludzi i kotów.

Możemy ponadto wyobrazić sobie, że zdolność przywiązania związana jest z okresem rozwoju. Ten okres może trwać dłużej w dobrych warunkach, takich jak wówczas, gdy nie ma niebezpieczeństwa lub konkurencji. To zwiększa szanse zbudowania dobrych stosunków pomiędzy kotem i innymi, żywymi istotami.

darekszelest@zoopsy.nazwa.pl

Najlepsze Witryny Polecane Linki Open Site Directory Polecane Strony Superkatalog
s