Socjalizacja.

Chciałabym poruszyć temat socjalizacji szczeniąt, jako że wciąż niewielu hodowców zdaje sobie sprawę z jego powagi.

Zachowanie dorosłego psa w ponad 80% zależy od wpływów otoczenia. Dlatego tak ważne jest stworzenie właściwych warunków rozwoju psychicznego szczenięciu, począwszy od poczęcia. Zdecydowana większość problemów w wieku dorosłym ma źródło w nieodpowiedniej socjalizacji.

W okresie szczenięcym pies musi nauczyć się, do jakiego gatunku należy, jakie są gatunki zaprzyjaźnione, jakie otoczenie jest bezpieczne, jak się porozumiewać z innymi osobnikami, jak zachowywać w różnych sytuacjach, jak żyć w grupie społecznej (w hierarchii) oraz jak stać się niezależnym (tworzenie i likwidowanie więzi).

Socjalizacja w hodowli

Aktualnie, główną funkcją naszych psów jest bycie zwierzęciem towarzyszącym, które żyje w dobrych relacjach z właścicielami. Rodzina, w której żyje pies składa się zwykle z osób dorosłych i dzieci. Pies musi dostosować się do warunków i sposobu życia właścicieli, zaakceptować samotne siedzenie w mieszkaniu podczas ich nieobecności, chodzenie na spacery po ruchliwych ulicach miasta, itd. Musi być więc doskonale zsocjalizowany z ludźmi, innymi zwierzętami (koty) i innymi osobnikami swojego gatunku, być odpornym na hałasy, ruch uliczny, tłumy przechodniów, zachowywać równowagę emocjonalną w niemalże wszystkich możliwych okolicznościach. Za tą równowagę odpowiedzialne są dwie osoby : hodowca i przyszły właściciel szczenięcia. Hodowca jest odpowiedzialny za cały okres rozwoju szczenięcia począwszy od poczęcia aż do opuszczenia hodowli. Nowy właściciel – za kontynuację pracy hodowcy.

Po co socjalizować szczenięta ?

Socjalizacja jest potrzebna, aby szczenięta stały się bardziej ufne, pewne siebie, aby miały lepsze zdolności przystosowawcze i aby lepiej spełniały oczekiwania właścicieli. Pies ma być przyjacielem, towarzyszem, ma być posłuszny i nie sprawiać problemów. Socjalizacja jest jednak przede wszystkim po to, aby psu żyło się jak najlepiej, aby miał dobre samopoczucie. Prawidłowa socjalizacja ma także znaczenie komercjalne, ponieważ zrównoważone, zdrowe psychicznie szczenięta dobrze świadczą o jakości hodowli.

darekszelest@zoopsy.nazwa.pl

Najlepsze Witryny Polecane Linki Open Site Directory Polecane Strony Superkatalog